Historia hotelu Villa Wernera

Werner Sombart

Werner Sombart (ur. 19 stycznia 1863 w Ermsleben, zm. 18 maja 1941 w Berlinie) – niemiecki socjolog i ekonomista, głowa młodszej „szkoły historycznej” oraz jeden z największych myślicieli społecznych pierwszej połowy XX wieku.

W latach 1906-1909 Werner Sombart zleca budowę domu, w dawnej Schreiberhau obecnej Szklarskiej Porębie. Zlecenie przyjmuje znany architekt Fritz Schumacher.
/…/

Dom Sombarta miał piętro cokołowe, wzniesione z granitowych bloków. Jego prostokątny zarys był przerwany od str. ogrodu przez ryzalit. Fasada wejściowa od str. północno-południowej charakteryzująca się wielodziałowymi oknami i drewnianym gontem na drugim piętrze wykazywała cechy podmiejskiej villi/…/

Ryzalit, w którym pomieszczono bibliotekę, zdominował też wewnętrzny podział domu.” Dwukondygnacyjna zaokrąglona sala tworzy serce całego układu i dopiero wokół tej świątynni pana domu rozciąga się skromny wieniec pomieszczeń przeznaczonych dla żony i czterech pełnych życia córek „napisał Schumacher w swoich pamiętnikach.

Biblioteka oświetlona przez prostokątne okna zajmowała przestrzeń nad piętrem cokołowym i parterem, a drzwi na osi środkowej prowadziły Bezpośrednio do ogrodu. Schumacher zaprojektował też, regały z drewna dębowego o wyszukanej elegancji. które zachowały się do dziś. /…/

Pozostałe pomieszczenia kondygnacji cokołowej służyły celom gospodarczym, pokój gościnny i jadalnia znajdowała się w parterze obok dużego gabinetu /…/

Teren wokół villi był nazywany przez Wernera bukowym gajem, kaskadowy, zadbany ogród był dopełnieniem całego przedsięwzięcia. Rozległy teren porastały buki, rododendrony oraz rzadkie gatunki roślin.

W 1921 r umiera Carl Hauptmann, wieloletni przyjaciel Wernera Sombarta być może to zaważyło nad decyzją o wyjeździe ze Schreiberhau. Po powrocie do Berlina, umiera żona Wernera. W tym czasie każda z czterech córek, ma już własną rodzinę. Werner natomiast, poślubia trzydzieści lat młodszą Corinę z domu Leon, córkę rumuńskiego arystokraty. Z drugiego małżeństwa Werner doczekał się dwojga dzieci. Syn Nikolaus ur.1923 r ekonomista i socjolog, umiera w 2008r oraz córka Ninetta Sombart ur. 1925 r. malarka.

Grób Wernera znajduje się w Berlinie. W tym samym miejscu, spoczywa Jego druga żona Corina oraz syn Nikolaus.

Villa Wernera po 1945 r. zostaje przejęta przez FWP (fundusz wczasów pracowniczych) Funkcjonuje jako dom wczasowy „Jutrzenka”, następnie niemal przez dwadzieścia lat jest dzierżawiona przez Klinikę Mikrochirurgii Oka „Wzrok” pod nazwą OKO III.

Budynek w stanie mocno odbiegającym od pierwotnego zostaje zakupiony przez Adrianę i Sebastiana Wasilę. Ogromnym nakładem finansowym przeprowadzony zostaje kapitalny remont, który przywrócił dawny blask poniemieckiej Villi. W 2014 r dokonano rozbudowy obiektu. Od 2015 roku funkcjonuje, powiększony o basen oraz centrum konferencyjne Hotel ***Villa Wernera & SPA.

Informator hotelowy

Recepcja

+48 75 76 77 239
kontakt@villawernera.pl
Nr wew. dla gości hotelowych 100

Doba hotelowa

15:00 - 11:00

Cisza nocna

22:00 - 06:00

Darmowy parking
Darmowe WiFi
Przyjazny dzieciom
Basen, SPA, Jacuzzi

0800 - 2200

Sauna sucha i parowa

1600 - 2200

Śniadania

08:00 - 10:00

Obiadokolacje

1600 - 1800

Restauracja A'la Carte

Niedziela - Czwartek:
1300 - 1900
Piątek - Sobota:
1300 - 2100

Newsletter

Zapisz się i dowiedz się pierwszy o ofertach, wydarzeniach i promocjach!